Biznes turystyczny
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów w okresie 1 stycznia 2019 r – 31 grudnia 2022 r. realizuje projekt pt. „PRACUJ I STUDIUJ – studia dualne na kierunku BIZNES TURYSTYCZNY” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
STUDIUJ, PRACUJ, ZARABIAJ – STUDIA DUALNE
Turystyka jest bardzo ważną dziedziną gospodarki zarówno w skali świata, jak i Europy. Generuje dziesiątą część światowego PKB i daje zatrudnienie co dziesiątemu pracownikowi.
Rozwój branży sprawia, że istnieje duże zapotrzebowanie na kadry turystyczne, posługujące się językami obcymi, znające nowoczesne i innowacyjne aspekty turystyki oraz zorientowane na klienta i znające zasady sprzedaży. Takich właśnie fachowców kształcimy na kierunku Biznes turystyczny. Program studiów uwzględnia aktualne i spodziewane potrzeby branży turystycznej. Absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy w hotelarstwie gastronomii, obsłudze ruchu turystycznego, jak i do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w turystyce. Zapraszamy na unikatowe studia na kierunku Biznes turystyczny.
Nowa formuła studiowania: studia dualne, czyli studiuj i pracuj w najlepszych firmach!
Koniec z zajęciami wyłącznie w murach uczelni. Część studiów odbędziesz w przedsiębiorstwach związanych z biznesem turystycznym m.in.: Blue Diamond Hotel Active Spa, 5 STAR Hotel Consulting & Outsourcing, Hotel Sokół Wellness & Spa, Biuro Podróży eTravel, Biuro Podróży Lukas Travel, Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej – Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie i inne. Skorzystasz z zajęć praktycznych, warsztatów w przedsiębiorstwach i staży. Będą je prowadzić praktycy biznesu. To dzięki nim będziesz przygotowany do wykonywania zawodu.
50% zniżki czesnego dla 30 osób, które uzyskają najlepsze wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym!
Z takich studiów skorzysta tylko 15 kobiet i 15 mężczyzn. Oferta dotyczy całego okresu studiowania (6 kolejnych semestrów). Dzięki temu będziemy mogli zatroszczyć się o potrzeby każdego studenta i zadbać o możliwie najlepsze przygotowanie do zawodu!
Ponad 14 000 zł na rękę za staże dla każdego studenta objętego programem.
W programie studiów zaplanowano 1440 godzin stażowych z 14 przedmiotów realizowanych od 2. do 6. semestru w firmach i instytucjach związanych z biznesem turystycznym. Za wszystkie godziny stażowe otrzymasz wynagrodzenie. Łącznie to kwota ponad 14 000 złotych netto dla Ciebie.
Studia realizowane w ramach projektu pn. „PRACUJ i STUDIUJ studia dualne na kierunku BIZNES TURYSTYCZNY”.
Numer i nazwa Osi priorytetowej: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju. Numer i nazwa Działania: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.
Partnerami kierunku są przedstawiciele biznesu turystycznego i instytucji związanych z branżą turystyczną, w tym m.in.: AMADEUS Polska; Blue Diamond Hotel Active SPA w Nowej Wsi k. Rzeszowa; Hilton Garden Inn Rzeszów; Centrum Turystyki i Rekreacji w Kielnarowej k. Rzeszowa; biuro podróży Lukas Travel z Sędziszowa Małopolskiego; 5 Star-Hotel consulting & outsourcing; Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska.
Współpracujemy także z przedstawicielami Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku; Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego; Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia “Pro Carpathia” i innymi.
Na tym kierunku możesz:
- uzyskać uprawnienia pilota wycieczek
- realizować kursy: sommeliera, baristy
- uzyskać praktykę zawodową w wielu naszych placówkach
- wyjechać na studia w ramach programu Erasmus+
Z tej współpracy odniesiesz wiele korzyści, polegających m.in. na realizowaniu wybranych zajęć przez praktyków – specjalistów w różnych obszarach turystyki; organizowaniu warsztatów; realizowaniu niektórych zajęć w miejscach, w których na co dzień prowadzi się działalność komercyjną; udostępnieniu specjalistycznego oprogramowania; umożliwianiu realizowania praktyk i staży. Są to też potencjalne miejsca pracy dla Ciebie.
PARTNERZY KIERUNKU
WSPÓŁPRACA
Wybrane przedmioty na kierunku
- Marketing usług turystycznych
- E-commerce w turystyce
- Gra decyzyjna
- Praktyczne aspekty pilotażu i przewodnictwa
- Standardy i procedury w branży HoReCa
- Zarządzanie turystyką w regionie
- Fundusze UE i zarządzanie projektami w turystyce
- Działalność gospodarcza w turystyce
Maryla Rarus
Ekspert Biura Karier WSIiZ
Sektor turystyczny stale się rozwija, przez co wzrasta również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Według raportu Travel & Tourism Global Economic & Issues 2017 w ciągu najbliższych dziesięciu lat branża turystyczna będzie w stanie zapewnić ponad 380 milionów miejsc pracy na rynku globalnym.
Certyfikaty, które możesz zdobyć
Podczas studiów możesz uzyskać uprawnienia pilota wycieczek oraz zrealizować dodatkowe kursy (np. sommeliera czy baristy) i korzystać z bogatej oferty Centrum Języków Obcych.
Laboratoria, z których będziesz korzystać
W trakcie nauki będziesz korzystać z wszystkich typów pomieszczeń dydaktycznych w budynku głównym WSIiZ w Rzeszowie oraz w Kampusie Kielnarowej, w którego skład wchodzi Centrum Turystyki i Rekreacji, a także Centrum Edukacji Międzynarodowej.
W siedzibie WSIiZ w Rzeszowie skorzystasz z:
- laboratoriów komputerowych;
- sal językowych.
W Kampusie w Kielnarowej czekają na Ciebie:
- Laboratorium Systemów Rezerwacyjnych;
- Kuchnia i sala restauracyjna w „Tabernie pod Sosnami”;
- Pracownia Technologii Gastronomicznej.
Jako absolwent kierunku Biznes turystyczny (studia pierwszego stopnia licencjackie o profilu praktycznym) możesz rozpocząć własną działalność gospodarczą w obszarze turystyki.
Możesz też zostać zatrudniony w sektorach hotelarskim, gastronomicznym, biur podróży, a także w przedsiębiorstwach, instytucjach i innych organizacjach zajmujących się tworzeniem, wdrażaniem lub zarządzaniem produktami turystycznymi, a także zarządzaniem regionami turystycznymi.
Będziesz przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunkach związanych z turystyką lub kierunkach pokrewnych.
Dlaczego warto wybrać ten kierunek właśnie u nas?
Studiuj Biznes turystyczny we WSIiZ. To same korzyści:
- nowoczesne technologie i formy przekazu wiedzy i doświadczenia
- zajęcia z praktykami z branży oraz w obiektach i laboratoriach symulujących prawdziwe warunki pracy
- możliwość pozyskiwania funduszy oraz rozwój własnej przedsiębiorczości
- „Studiuj i zarabiaj” – rozbudowany system praktyk studenckich w kraju i za granicą, za które student otrzymuje wynagrodzenie
- dla najlepszych dodatkowe certyfikaty (np. pilota wycieczek)
- niektóre zajęcia prowadzone w j. angielskim
Specjalności
Specjalność realizowana jest od 4. semestru na studiach I stopnia.
Wyposażymy Cię w specjalistyczną wiedzę i umiejętności związane z pełnieniem funkcji menadżera w hotelu lub w obiekcie gastronomicznym, ale też do pracy na innych stanowiskach związanych z tymi obszarami. Zdobędziesz praktyczne umiejętności z zakresu technologii żywienia, uruchomienia obiektu hotelarskiego i gastronomicznego, systemów informatycznych w hotelarstwie oraz dotyczących zarządzania i organizacji w hotelarstwie i gastronomii.
Co w programie studiów?
W programie studiów znajdują się zajęcia m.in.: Technologia żywienia; Pre-opening obiektu; Systemy informatyczne w hotelarstwie; Zarządzanie i organizacja w hotelarstwie i gastronomii.
W ramach zajęć m.in.:
- zdobędziesz wiedzę na temat prawidłowego zaspokajania potrzeb żywieniowych człowieka w kontekście zdrowia, profilaktyki chorób cywilizacyjnych i zasad racjonalnego żywienia oraz wpływu procesów technologicznych na wartość odżywczą produkowanej żywności i potraw;
- poznasz zasady tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw oraz funkcje i znaczenie instytucji otoczenia biznesu, a także standardy jakości obowiązujące w branży;
- nabędziesz umiejętności posługiwania się wybranymi narzędziami informatycznymi na etapie obsługi klienta oraz dobierania i stosowania odpowiednich rozwiązań ICT związanych z zarządzaniem obiektem hotelarskim;
- poznasz nowoczesne metody organizacji pracy, a także zagadnienia z zakresu zarządzania jakością usług oraz procedurami obsługi w hotelarstwie i gastronomii.
Co po studiach?
Koncepcja kształcenia na kierunku Biznes turystyczny przede wszystkim daje możliwość przystąpienia bezpośrednio po studiach do wykonywania czynności zawodowych w ramach własnej działalności gospodarczej w sektorze turystyki. Jednak niezależnie od tego, w pełni uwzględnia zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów studiów pierwszego stopnia o tej specyfice i umożliwia zatrudnienie m.in. w: hotelach, pensjonatach, SPA, sanatoriach, restauracjach.
Specjalność realizowana jest od 4. semestru na studiach I stopnia.
Przygotujemy Cię do pełnienia funkcji menadżera biura podróży, ale też do pracy na innych stanowiskach związanych z obsługą ruchu turystycznego. Zdobędziesz także wiedzę z zakresu systemów rezerwacji i dystrybucji, transportu w turystyce, funkcjonowania biura podróży oraz zarządzania ofertą sprzedażową biura podróży.
Co w programie studiów?
W programie studiów znajdują się zajęcia m.in.: Systemy rezerwacji i dystrybucji; Transport w turystyce; Wirtualne biuro podróży; Zarządzanie ofertą sprzedażową w biurach podróży.
W ramach zajęć m.in.:
- nabędziesz umiejętność posługiwania się narzędziami wyszukiwania danych i rezerwacji w najbardziej popularnych w turystyce i transporcie systemach CRS i GDS;
- zdobędziesz wiedzę na temat logistyki w transporcie turystycznym;
- poznasz instrumenty i działania marketingowe oraz strategie działania przedsiębiorstw turystycznych;
- zapoznasz się z organizacją pracy biura podróży, a także zasadami tworzenia oraz metodami zarządzania i strategiami sprzedaży ofert turystycznych.
Co po studiach?
Koncepcja kształcenia na kierunku Biznes turystyczny przede wszystkim daje możliwość przystąpienia bezpośrednio po studiach do wykonywania czynności zawodowych w ramach własnej działalności gospodarczej w sektorze turystyki. Jednak niezależnie od tego, w pełni uwzględnia zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów studiów pierwszego stopnia o tej specyfice i umożliwia zatrudnienie m.in. w: biurach podróży, organizacjach turystycznych, agencjach turystycznych, agencjach eventowych, liniach lotniczych, lotniskach.
Rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu świadectw dojrzałości i świadectw ukończenia szkoły średniej w zależności, czy Kandydat zdaje nową czy starą maturę.
Kandydaci powinni złożyć następujące dokumenty:
- formularz WSIiZ wypełniony za pośrednictwem Systemu Internetowej Rekrutacji (rekrutacja online)
- kserokopię świadectwa ukończenia szkoły i świadectwa dojrzałości, (oryginał lub odpis do wglądu przy składaniu dokumentów),
- 2 fotografie (kolor, białe tło, ciemne okrycie) zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych,
- potwierdzoną przez uczelnię kserokopię dowodu osobistego (paszportu dla obcokrajowców)
- kserokopię pokwitowania wpłaty wpisowego* (300 zł) i opłaty rekrutacyjnej (100 zł)**
Faktura VAT i zwrot wpisowego |
---|
* Osoba, która zrezygnuje, może otrzymać zwrot wpisowego (300 zł) do 31 lipca 2019 roku. |
Rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu uwzględniającego wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym.
- język polski,
- język obcy,
- matematyka,
- wybrany przedmiot (geografia).
- poziom podstawowy 1% = 1 pkt
- poziom rozszerzony 1% = 2 pkt